Actieve demping. Een nieuw constructieprincipe?

Electronics Medical technology Precision-technology
Mikroniek 5-2002 by Jan Holterman, Theo J.A. de Vries 5 September 2007

Voor het ontwerpen van precisie-apparatuur kunnen we gebruik maken van een beperkt aantal welbekende constructieprincipes. Principes die ons vertellen dat een machinefrane stijf moet zijn, maar niet te zwaar, dat we statisch bepaals moeten construeren en dat we wrijving en speling moeten uitsluiten. Een nadeel van aldus ontworpen constructies is een gebrek aan demping. Naarmate de nauwkeurigheidseisen aan precisie-apparatuur steeds hoger worden, zal gebrek aan demping een steeds grotere rol gaan spelen. Daarom zal in de toekomst al in de ontwerfase moeten worden nagedacht over de realisatie van voldoende demping in dergelijke machine frames. Aan het drebbel institute is onderzoek gedaan naar een tool om die demping te realiseren. Hieruit is een zogenoemde ‘Smart Disc’ ontstaan. Dit is een actief structureel element, wat bestaat uit een piezoelectric positie actuator, een piezoelectric kracht sensor en regeltechniek.


References

Techcafé met als thema Manufacturability

Dé plek om ongedwongen nieuwe contacten op te doen én onder het genot van een borrel en bitterbal te sparren over tech onderwerpen.

Read more
Marriage of opto-mechatronics and electron…

This year’s DSPE Opto-Mechatronics Symposium attracted some 100 participants from academia and industry, all of whom seized the opportunity for networking, meeting technical peers, and visiting an interesting small-scale exhibition.

Read more
Working with LEM and FEM…

The phenomenon of thermal drift compromises precision as a result of thermal expansion or contraction of components, caused by small variations in temperature.

Read more